Kabuk Adam, Aslı Erdoğan

Hayatının hiç bir anında kendini sorgulama ihtiyacı hissetmemiş insanlarla tanışıyorum. Tanıdıkça şaşırıyorum. Yaşadıkları yapay mutluluklara, kendilerine güvenlerine, o endişesiz ve sığ söylemlerine bayılıyorum. Ben her aldığım yaş ile birlikte kendimi, geçmişi, şimdimi ve geleceğimi daha da sorgulamaya başlayıp işin içinden çıkamadıkça onları düşünüyorum, daha da şaşırıyorum. Tabi bu sorgulamaları yaparken biliyorum ki insanın kendisine, kendi hayatına, kararlarına yeterince dürüst ve tarafsız bakması çok mümkün olmuyor. Ya da ben pek beceremiyorum diyelim. Ama Aslı Erdoğan bunu yıllar önce 1993 yılında yapabilmiş. Hem de acımadan yapmış, kendini acıta acıta yapmış.

Henüz kendisini tanımayanlar için kısa bir tanıtım yapalım, kimdir Aslı Erdoğan? Bilgisayar Mühendisliği ve fizik okumuş, yüksek lisansını ise CERN’de hazırlamış ancak doktorasını yarım bırakarak yazmayı seçmiş kendisi. Yazdığı kitaplar ile yurtdışında birçok kez ödül alan ve kitapları birçok dile çevirilen (Türkiye’de ise bırakın yazarın kıymetini bilmeyi asılsız iddialarla tutukladık, şaşırdınız mı?) Aslı Erdoğan’ın ilk romanını okudum: Kabuk Adam.

Kitapta bir fizikçi topluluğuyla fizik seminerlerine katılmak üzere Karayipler’de St. Croix adındaki küçük bir adaya yaptığı geziyi ve orada tanıştığı Tony’i, Kabuk Adam’ı anlatıyor Aslı Erdoğan. Böyle anlatıldığında nasıl da yavan geldi değil mi? Ama nasıl anlatsam; kitaptaki olaylardan, geçtiği yer ve zamandan ziyade duyguları bu kadar güçlü ve sarsıcı anlatabilmesine hayran oluyorsunuz yazarın.

“Şimdiye dek, şu ya da bu şekilde, intihar denememi öğrenmiş herkesten çok farklı bir tepki gösterdi Tony, üzüldü, gerçekten üzüldü. İçten, derin bir acıyla, gözleri hafifçe yaşararak, “Bunu nasıl yapabildin?” diye mırıldandı. Beni ne yargılamaya, ne çözümlemeye kalkışmış, ne de ironik bir üslupla, denememin ne ölçüde “gerçekçi” olduğunu sorgulamıştı. Akılcı, mantıklı yaklaşımlardan, ucuz sevgi sözcükleri kadar iğrenirim; yeryüzü, zekalarından başka bir şeyi olmayan insanlarla yeterince dolu zaten.”

“Bütün ödlekler gibi, kendimden daha korkak birini bulunca gözüpek kesilmiştim.”

Aslı Erdoğan kendi gözünden anlattığı romanında, 25 yaşında aldığı diplomalar, ödüller ve başarıların arkasında yaşayan huzursuz, karamsar, umutsuz ve kırgın kişiliğini çekinmeden, bir  yumuşatma çabasına girmeden ortaya koymuş.  Tropiklerde tanıştığı Tony’in kendisinde başlattığı değişimi, uyanışı samimi ve etkileyici bir dille anlatmış.

“Dürüst olduğumu sanıyordum ama aslında düpedüz kaba ve acımasızdım. Onun bir orkide gibi eşsiz ve zarif duyarlılığını keskin, soğuk bir orakla biçiyordum. Sevilmeye her şeyden çok gereksinimim varken, bana karşılık istemeden sunulan bu umulmadık sevgiyi reddediyordum. Ele geçirdiğim her şey için savaşmış, yıpranmış, didinmiştim; hayatın bu sürpriz armağanının değerini bilemeyecek denli katılaşmıştım.”

Hayatınıza giren Kabuk Adam’ları üzmemeniz dileğiyle..

Kitap Künye:

kabuk_adam

Kitap Adı: Kabuk Adam

Kitap Yazarı: Aslı Erdoğan

Yayın Evi: Everest Yayınları

İlk Basım yılı: 1994

Sayfa Sayısı: 155

Good Reads Puanı: 3,95

KeyifleKeşfet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir