Kaan Tangöze – Gölge Etme

imageYıllardır Duman’ın solisti olarak tanıdığımız Kaan Tangöze’nin solo albümü 1 Ekim’de hayranları ile buluştu. Hemen gidip 1 tane de ben edindim ve tüm şarkılarını arka arkaya dinledim. Tarz olarak kesinlikle Duman grubu ile hiç bir bağlantısı yok. Bu albüm tam olarak country diyebiliriz. Enstrüman olarak sadece gitar ve mızıka bulunuyor. Albümde bulunan şarkılardan 1 tanesi hariç, tüm şarkıların bestesi Kaan Tangöze ‘ye ait. Anonim diyebileceğimiz ‘Allı Turnam’ şarkısının sadece düzenlemeleri yapılmış. Diğer şarkıların sözlerine bakıldığında, 3 tane Özdemir Asaf şiiri bulunmakta ki albümü satın alma sebeplerimin başında da bu gelir. 1 adet Karacaoğlan ve 1 adet Aşık Mahsuni Şerif sözlerinin dışındaki tüm sözler de Kaan Tangöze’nin kendisine aittir.

Albümünde, toplumsal ve güncel sorunlara da değiniliyor. Gezi Parkı eylemlerinin 2. yıl dönümünde (31 Mayıs), albümün 5. şarkısı “Taksim Meydanı” paylaşılmıştı. Albümdeki bir diğer dikkat çeken şarkı ise 4. sıradaki “Şanlı Millet”.. Bu şarkıda kısım kısım Mustafa Kemal Atatürk sözlerine yer veriliyor, ” Ey yükselen nesil, İstikbal senindir! “

Tabi ki her albümün bir gözdesi olur, bu albüm için de bence 2. şarkı “Bekle Dedi Gitti”. Şarkının nakaratı Özdemir Asaf’ın “Çizik” şiiridir, diğer sözler ise Kaan Tangöze’ye aittir. Yalnız melodisinde nakarat kısmını Rolling Stones Paint It Black şarkısına benzettiğimi söylemeden geçemeyeceğim.  Biraz yavaşlatılmış ve akustikleştirilmiş hali diyebiliriz. Olmuş mu, yani bence güzel de olmuş.

Sonbaharın buruk karakterine uygun bu albümü edinip, kahveniz ve düşüncelerinizle baş başa bırakıyorum sizi.

Müzikle kalın…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir