In Bruges, 2008

img_0432İrlandalı oyun yazarı , Martin MacDonagh tarafından 2008 yılında yazılıp yönetilen “In Bruges”, Belçikanın ortaçağlarından kalma en tarihi şehirlerinden biri olan Brugge’ da geçmektedir.

Ken (Brendan Gleeson) ve Ray (Colin Farrell) İngiliz iki tetikçidir. Patronları Harry (Ralph Fiennes), iki tetikçiyi bir görev için Brugge’a gönderir. Otel odalarında, Harry’ den gelecek talimatları beklemeli ve dışarı çıktıklarında da turist gibi davranmaları gerekmektedir. Olaylar ne Harry’nin ne de Ken ve Ray’ın planladığı gibi gitmeyecektir.

img_0431

2008 yılında Sundance Film Festivalinin açılış filmi olarak gösterilen bu film BAFTA ödüllerinde de En İyi Senaryo dalında ödüle layık görülmüştür. Ayrıca “In Bruges” ile, Colin Farrell de Altın Küre Ödüllerinde Müzikal veya Komedi dalında En İyi Erkek Oyuncu seçilmiştir.

Filmin konusu ilk bakışta polisiye, dram hatta gerilim gibi gözükse bile alt metni tamamen kara mizahtır.  Böyle bir filmi nasıl kaçırmış olduğuma inanamama rağmen, filmde bazı pürüzler gözüme çarpmadı değil. Gidip gördüğümde fazlası ile beğendiğim Brugge şehri ile ilgili daha fazla görüntü izlemek isterdim açıkçası. Bu noktada biraz politik ve tarihi noktalara yer verilmiş sadece. Ayrıca, Belçika’nın fazlası ile yerilmesi de biraz rahatsız ediciydi. Gerçi bilmiyorum belki de ben herkese nazaran fazla sevmiştim Belçika’nın her köşesini…

Oyunculuk, mizah, derin alt metin ve senaryo harikası olan bu filmi izlemenizi tavsiye eder, şimdiden iyi seyirler dileriz…

Woman!nTouch

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir