İkigai, Hector Garcia

İkigai, Japonların Uzun ve Mutlu Yaşam Sırrı.. ‘Uzun’ kısmından çok ‘mutlu’ kısmı ile ilgilenerek elime aldım kitabı. Yurtdışında olduğum dönemlerde tanıdığım Japon arkadaşlarımın enterasan yaşam tarzlarına, çalışkanlıklarına şahit olduğum için de ‘bu Japonlar nasıl mutlu yaşıyorlarmış’ı okuyup görmek istedim açıkcası.

Nedir bu Ikigai?

Ikiagai kelimesi ‘hep meşgul kalarak mutlu olma’ olarak Japonca’dan çevrilse de biraz daha derin anlamlar da içeriyor. Japonlara göre herkesin bir ikagisi vardır. Kimisi ikigaisini bulmuş onunla yaşarken, kimisi arayışa devam etmektedir. Eğer ikigai net bir şekilde bulunmuşsa hayatımıza tatmin, mutluluk ve anlam getireceği söylenir. Yaşamdaki mutluluğun ana şartları aşağıdaki diagramda özetleniyor aslında. Birinden biri eksik oldu mu eksikliğinin yarattığı duygu karmaşası da ortada.

Yoga felsefesiyle yakından ilgilendiğim bir dönemde okudum bu kitabın bazı yerleri benim için çok tekrar oldu ve anlatım olarak biraz yüzeysel buldum. Ama Japon felesefesinden bilmediğim güzel kavramlar yakalayabildim. Mesela:

‘Wabi-sabi: Dünyanın kısa, değişken ve kusurlu doğasının güzelliğini gösteren bir japon terimidir. Güzelliği mükemmellikte değil, kusurlu ve eksik şeylerde aramamız gerektiğini öğütler.’

‘Ichi-go-ichi-e: Şu anda bir tek bu an var ve bir daha gelmeyecek. Arkadaşlar, aile ya da yabancılarla olan buluşmalarda her karşılaşmanın eşsiz olduğ ve bir daha tekrar etmeyeceğini hatırlatmak için söylenen bir terim.’

Aslında söyleniş şekilleri farklı ama bir çok felsefeyle benzer şeyler bunlar. Önemli olan hep hatırlamak.

İlgimi çeken kısımlardan bir tanesi de stres ile ilgili yapılan bir araştırma sonuçlarıydı. İster kendi işimizi yapalım ister özel sektörde çalışıyor olalım hepimizin en büyük sorunu stres. Sağda solda sosyal medyada gördüğümüz sadece geziyorum, çok mutluyum, hayatla ilgili hiç bi kaygım stresim yok insanları! bazen asabımız bozabiliyor, gösterilenlerin tamamen gerçek olmadığını biliyor olmamıza rağmen. Mesaiden mesaiye koştururken boğulduğumuz stres denizinden, hep bi çıkış noktası aramaya kafa yorarken buluruz kendimizi. Evet tabiki boğulmayalım ama Piskoloji akademisyenlerinden Prof. Dr. Howard S. Friedman demiş ki aslında ‘Az stres seviyesi iyidir’.

‘Stresi düşük seviyede tutan, zorluklarla karşılaşan ve başarılı olmak için kalbini ve ruhunu işine katan insanların; daha rahat yaşayan ve erkenden emekli olan insanlardan daha uzun yaşadıkları tespit edilmiş.’

Koşuşturmacanın içindeyken, motive edici birşeyler duymak isteyeceğiniz zaman bu kitabı alın elinize. Okudukça biraz sorgulama başlasın bakın bakalım ben nerdeyim, neyapıyorum, mutlu olmak için neleri yanlış yapıyorum. Belki biraz farkındalık katmaya yardımcı olur.

Ha ama Albert Camus’un çok sevdiğim bir lafını da beynimizin bir köşesine yerleştirelim.

‘Mutluluğun nedenini aramaya devam ederseniz asla mutlu olamazsınız. Yaşamın anlamını ararsanız asla yaşayamazsınız.’

Denge her zaman önemli:) Keyifli okumalar..

keyiflekeşfet

Kitap Künye:

Kitap Adı: IKIGAI

Kitap Yazarı: Hector Garcia&Frabces Miralles

Yayın Evi: İndigo Kitap

İlk Basım yılı: 2017

Sayfa Sayısı: 171

Good Reads Puanı: 3,36

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir