Ibeyi

imageBuena Vista Social Club perküsyonisti Anga Diaz’ın kızları Naomi – Lisa Kaindé Díaz’dan oluşan grup “Ibeyi”, her gün duyduklarımızın dışında ama alt notalarında sıcak ve tanıdık melodileri dinlemek isteyen, farklı müzik kültürlerini deneyimlemek isteyenler için beklentileri fazlasıyla karşılıyor.

Anga Diaz’ı tanımayanlara kısaca bilgi vermekte fayda var. Kendisi “Irakere” isimli latin caz grubu ile Grammy ödülü kazanmış ve aynı zamanda dünyaca ünlü Bueno Vista Social Club’ın oldukça değerli bir üyesi.image

Babalarının 2006 yılındaki vefatında henüz 11 yaşında olan ikizlerden Naomi, babası ile özdeşleşmiş olan Cajo adlı enstürmanı çalmayı öğreniyor ve ikizler birlikte, Yoruba halk şarkılarını öğrenmeye başlıyorlar. Anneleri Venezüela asıllı Fransız müzisyen olan Maya Dagnino ise Lisa-Kainde’yi güfte yazma konusunda motive ediyor. Naomi, Cajon ve Batas isimli perküsyon enstrümanları, Lisa ise piyano konusunda profesyonelleşmiş. Küba, Yoruba ve Fransız kültürlerini bir araya getirdikleri melodilerinde bu yeteneklerini de kullanıyorlar. Sonuçta ise ortaya henüz 20 yaşında olan iki kişiden beklenemeyecek derecede muhteşem bir albüm olan ve grupları ile aynı ismi taşıyan “Ibeyi” albümü, şubat 2015’de piyasalarda yerini alıyor.

Albümün büyük beğeni kazanmasının en büyük nedeni, Küba halk müziği, elektronik, Fransız caz, R&B, pop ve Yoruba melodilerini aynı potada eritebilmiş olmaları.

Yoruba kültürü hakkında kısa bir bilgi vermek gerekirse, Afrika’nın en büyük kabilelerinden olan Yoruba kabilesi 1700’lü yıllarda kölelikle birlikte Batı Afrika’dan Küba’ya taşınmış bir kültür. Diaz kardeşler de işte bu kültürün bir parçası ve ikiz olmaları da aslında bu kökenlerine bağlı. Nitekim yapılan araştırmalarda dünya üzerinde en çok ikiz doğum oranı olan halkın Yorubalılar olduğu ortaya çıkmış. İkizler, Yoruba kültüründe oldukça önem taşıyor ve Diaz kardeşlerin seçmiş oldukları grup ismi de buradan geliyor. “Ibeyi” Yoruba dilinde “ikiz” anlamını taşıyor.image13 parçadan oluşan “Ibeyi” albümünde, 2014 yılında çıkartmış oldukları “Oya” ve”River” singlelarına ek olarak “Eleggua”, “Ghosts”, “Think of You”, “Behind the Curtain”,”Stranger/ Lover”,”Mama Says”, “Weatherman”, “Faithful”, “Yanira”, “Singles”, “Ibeyi” şarkıları yer alıyor. Şahsi kanaatim, parçaların her biri sıradışı ve güzel. Kesinlikle bir kere kendinizi vererek dinleyin, pişman olmayacaksınız…

Woman!nTouch

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir