Hector’un Mutluluk Arayışı, François Lelord

20160912_203207Herkesin istediklerini yiyebildiği, içebildiği, hastalandıkları zaman ücretsiz sağlık hizmeti alabilen, çocukların rahatça okula gidebildikleri, işsizliğin olmadığı bir şehirde yaşayan psikiyatrın işi ne kadar zor olabilir ki? Hector işte böyle bir şehirde, asgari yaşam standartlarına sahip hastaları olan ancak maalesef hiçbir hastası yeteri kadar mutlu olmayan, olamayan bir psikologdur. Hector belli bir noktadan sonra kendini sorgulamaya başlar, nedir bu mutluluk ve ona nasıl ulaşılabilecektir? Bu soruyu cevaplandırabilmek adına doktorumuz Hector ufak çaplı bir dünya seyahatine çıkar ve mutluluğun ne olduğunu, nasıl ulaşılabileceğini arar.

Kendisi de psikolog olan François Lelord tarafından yazılmış kitabın filmi de çekilmiş ancak şu noktada kitaptan bahsedeceğim. Filminin de çok güzel olduğunu duydum, o ayrı. Oldukça basit dille yazılmış, bir solukta okunan, büyüklere masallar tadında bu kitap aslında her masal gibi kendinizi sorgulatır nitelikte.  Sonunda mutluluğun ne olduğunu ve ona nasıl ulaşabileceğiniz hakkında net bir formül beklemeyin elbette ama gerçekten de size belli başlı kuralların var olduğunu gösteriyor, hatırlatıyor. Bir psikiyatır gözünden mutluluğun 23 adımını keşfetmek hem neşeli hem de ilginç bir deneyim.

Bir yer vardı kitapta, düşünmeniz gereken üç anı sorgulatıyor sizlere; en mutlu olduğunuz anınız, en çok korktuğunuz anınız ve en üzgün olduğunuz anınız… Bu anları düşünürken hiç beklemediğiniz anılar geliyor aklınıza ve şaşırtıcı olan tüm bu anlar içinde fark ediyorsunuz ki sizde en çok iz bırakan, mutlu olduğunuz an. Benim için öyle oldu en azından. En mutlu olduğum anımı düşününce, diğerleri silinip gitti ve totalde yüzümde bir gülümseme kaldı. Beynimiz, bilincimiz, vücudumuz da mutlu olmayı istiyor ve ona göre programlı aslında. Bir de bu açıdan bakmak gerek belki de. Hector’un Mutluluk Arayışı da bu basit gerçeği hatırlamamıza yardımcı oluyor diyebilirim, derin bir psikolojik analiz beklemeden okuyun masalı ve mutlu olun en güzeli:)

Hep bildiğim bir gerçeği kitabı okurken fark ettim; “Gülümseyen çocuğa her zaman daha iyi davranılır.”

Woman!nTouch

 

Kitap Künye


Kitap adı: Hektor’un Mutluluk Arayışı

Orjinal adı: Le Voyage d’Hector ou la recherche du bonheur

Yazar: François Lelord

Yayın evi: Sayfa6

Basım yılı: 2015

Sayfa Sayısı: 208

Goodreads Puanı: 3.47

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir