Havva’nın Üç Kızı, Elif Şafak

img_1952

Önemli Türk yazarlardan olan Elif Şafak, 2016 yılında çıkardığı Havva’nın Üç Kızı romanı ile yine çok satanlar listesinde yer almayı başardı. Roman Türkiye ile Oxford, geçmiş ile gelecek ve inanç olgusu arasında akıp gidiyor.

Şirin, Mona ve Peri isimli üç kızın Oxford da tanışmasını ve hayatlarının bir araya geliş öyküsünü anlatıyor aslında bize. Bu basit oluşumun ana fikri ise bambaşka. Tanrı, bilim, inanç, kimlik, varoluş, aidiyet ve yanıtlayamadığımız onlarca soru ile başbaşa kalıyorsunuz.

” Ben ne annem gibi dindarım, ne babam gibi kainatın beş duyumla kavradığım şeylerden ibaret olduğuna kaniyim. Öyleyse ben neredeyim ? ” 

Her ne kadar kitabın başlarında bir anda kendimi içinde bulsamda , zaman zaman bazı bölümlerin uzunluğu konusunda söylendiğim de oldu. Dili hafif ama yer yer çok düşündüren bu kitabı sürükleyici bulacaksınız. Kitabın kahramanlarını okurken, bir anda kendi inançlarınızı ve doğrularınızı sorgulacaksınız.

” Kimine sorsan sevgi, merhamet, rahman dolu ; kimine sorsan öfkeli, mesafeli, kahredici. Bence Tanrı bir Lego seti. Herkes kendine göre inşa ediyor sanki. ” 

Kütüphanenizde yer ayırmanız gereken bu kitapla keyifli okumalar dileriz.

” Özgürlük yoksa aşk da yok. Özgür olmanınsa tek yolu var : Alışıp kanıksadığımız, kolayımıza gelen Ben’i terkedebilmek! Göze alabilir misin? ”

Woman!nTouch

 

Kitap Künye

Kitap Adı: Havva’nın Üç Kızı

Yazar: Elif Şafak

Yayın Evi: Doğan Kitap

Basım Yılı: 2016

Sayfa Sayısı: 424

Good Reads Puanı: 3,36

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir