Günübirlik Hayatlar, Irvin D. Yalom

10 farklı terapi öyküsü, 10 farklı yaşam. Hepsinin kesişimi gerçek ve içimizden olması. Hikayelerin hepsinde, farklı sebeplerden dolayı yardıma ihtiyaç duyan insanlar olsa da, hepsinin ihtiyaçları bir insan olarak deneyimleyebilecekleri en önemli korkulardan birine dokunuyor aslında. Ölüm.. Kiminin geçmişinde bir yerlerde yakınından geçmiş, kimi an içinde savaşıyor, kimi ise farkında değil böyle bir savaşın içinde olduğunu..Yalom da 84 yaşının getirisi olarak kendi ile ilgili korkularını, endişelerini dile getirerek hastalarına bütünsel bir yaklaşımla yardımcı oluyor Günübirlik Hayatlar isimli kitabında.

“Hepimizinki günübirlik hayatlar; hatırlayanın, hatırlanandan farkı yok. Hepsi geçici. Hem anılar hem de onların nesnesi. Her şeyi unutmuş olacağın günler kapıda, her şeyin seni unutacağı günler yakın. Bil ki çok geçmeden hiç kimse ve hiç bir yerde olacaksın.”

Yalomu’un bir terapi öyküsünde yer alan bu satırlar belki de kitaptaki bütün psikoterapi öykülerinin paydaş bir fikri. Marcus Aurelius’un, ‘Kendimce Düşünceler’ kitabında yer verdiği ve hatta uzmanların dediğine göre, kendi kararlarını desteklemek ve iyi bir hayat sürmeye kendisini teşvik etmek için sürekli tekrarladığı bu cümleler aslında hepimize… Evet hayat gerçekten kısa!image

Kitap, bir çırpıda okunuyor fakat birkaç kere okunduğunda farklı şeyleri de görebileceğiniz türden. İlgimi çeken bir öyküyü bir daha okuduğumda ilkinden çok farklı noktalara ulaşabildim ve bir süre daha elimin altında duracağını düşünüyorum.

O zaman Sokrates’in dediği gibi  ‘Üzerinde düşünülmemiş bir hayat yaşanmaya değmez.’ Bu kitapla birlikte kaldığımız yerden hayatımız hakkında düşünmeye devam edelim…

keyiflekeşfet

Kitap Künye:

Kitap adı: Günü Birlik Hayatlar

Orjinal Adı: Creatures of a Day: And Other Tales of Psychotherapy

Yazar: Irvin D. Yalom

Yayın evi: Pegasus

Basım yılı: 2015

Sayfa Sayısı: 208

Goodreads Puanı: 4,1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir