Gülünün Solduğu Akşam, Erdal Öz

‘Herkes ne zaman ölür

elbet gülünün solduğu akşam.’

Erdal Öz’ün ismini Turgut Uyar’ın dizelerinden aldığı eseri Gülünün Solduğu Akşam, 12 Mart’ta tutuklandığı dönemde Deniz Gezmiş, Yusuf Arslan gibi devrimcilerle tanışıp, onların yaşadıklarını dinleyerek aldığı notlardan, kendi anılarından ve Mehmet Asal, İrfan Uçar gibi aynı kuşağın devrimcilerinin hikayelerinden oluşuyor. Deniz Gezmiş bizzat istiyor Erdal Öz’ün kaleme almasını yaşananların unutulmaması, gelecek kuşaklara aktarılabilmesi için.

“Reis, sen iyi belgeliyorsun,” dedi. “Che Guevara’yı belgelediğin öykün çok iyiydi. Belgeye dayalı iyi şeyler yazacaksın sen. Yazmalısın. Bizi de yazmalısın.”

Şaşırmıştım.

“Bizi sen yazacaksın.” dedi.”Bizim şu anda tek görgü tanığımız sensin. Boku bokuna asılıp gideceğiz. Yanımıza sokulan tek yazar sensin. Bizlerden sen sorumlusun reis. Bizleri iyice incele.Bize sorular sor, gerekli her şeyi öğren, yaz bizi. Yazar mısın?”

Kitabın türüne birçok yerde roman dendiğini farkettim ama roman demek olmuyor, kurgu olmadığı için. Olaylar tamamen gerçek.  Erdal Öz’ün hapishanede dinlediklerinden aldığı notlarla anıların, günlüklerin derlenmesiyle oluşan eser, Erdal Öz’ün güzel anlatımıyla perçinlenmiş. 12 Mart döneminde yaşanılanları bir nebze olsun hissedebilmek, anlayabilmek için mutlaka okunması, okutulması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum. Hatta belki, farklı yaşlarda tekrar tekrar okunmalı. Yıllarca en güzel yaşlarını hapislerde, çeşitli işkenceler görerek geçiren birçok isim ve nice ismini bilmediğimiz bu insanların çabasına, emeğine ve ideolojileri uğruna gerekirse ölüme bile yiğitçe gidişlerine saygı duyuyor insan.

“Burada ölen yalnızca benim bedenimdir, ki zaten ölümlüydü, ölecekti. ama düşüncemi öldüremeyeceksiniz, ölmeyecek, yaşayacak.” Deniz G.

Bir solukta okuyorsunuz kitabı, yeri geliyor içiniz acıyor yeri geliyor sonunu bilseniz de merak ediyorsunuz heycanlanıyorsunuz olaylardan. Birşeyler yapabilmek istiyorsunuz, gidişi, sonunu, durumu değiştirebilmek için. Yer yer yüzünüzde bir tebessüm, yer yer gözyaşı bırakacak çevirdiğiniz sayfalar.

keyiflekesfet

Kitap Künye:

Kitap Adı: Gülünün Solduğu Akşam

Kitap Yazarı: Erdal Öz

Yayın Evi: Can Yayınları

İlk Basım yılı: 1986

Sayfa Sayısı: 285

Good Reads Puanı: 4,26

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir