Tüy Kalemler, Quills Marquis de Sade

Marquis de Sadeın hikayelerine kulak verin! Kilisenin, paranın, giyotinlerin ve tüy kalemlerin büyük savaşına şahit olun! Doğanın ve ahlak kurallarının, sadizmin kurucusu Marquis de Sadeın hikayelerinde bir kez daha, en acımasız haliyle yüzleşmeye hazır olun! Fransız devriminin hemen ardından, Sadeın akıl hastanesi yıllarında geçen Quills sizi, tüy kalemlerin yazdığı ve giyotinlerin susturamadığı hayatlara tanık olmaya çağırıyor ve gerçek sanatçının asıl zor zamanlarda var olabildiği bir kez daha kanıtlanıyor!

 

Tüy kalemler, Doug Wright tarafından yazılan ve Erdal Beşikçioğlu tarafından yönetilen bir Dram oyunu olarak seyircilerin karşısına çıkıyor. 90 dakika ve tek perde olan bu oyunda, sanata, sanatçıya saygımız katlanarak artıyor.

74 yıllık hayatının, 27 yılını hapishane ve akıl hastanesinde geçiren yazar Marquis de Sade, müstehcen hikayeler yazmaktadır. Toplumun bir çok kesiminin aslında beğenip, bir taraftan da dayatılmış ayıplar ile kınadıkları yazar, kilise tarafından da hoş karşılanmaz. Bu süreçte, bir çok şey Marquis için yasaklansa da, sanatçı olarak, her daim sanatını icra edebilmenin bir yolunu bulmaktadır. Yazdıkları tehlikeli bulunuyor, zehirli, zararlı, teşvik edici, yoldan çıkarıcı… Susturulmaya çalışıyor, kalemi elinden alınıyor. Madem düşündükleri engellenemiyor, yazması engellenir diye düşünüyor. Ama o, çarşaflara yazıyor; kanıyla, dışkısıyla…

Barbarların mağara duvarlarına yazdığı resmi zaman bile karartamamış, sanatımı sen mi karartacaksın!

Maquis rolünde Erdal Beşikçioğlu ile izlediğimiz Tüy Kalemler, oyunculuk anlamında kendisine hayran bıraktı. Müziklerini bir piyano ve akıl hastanesindeki diğer hastalar tarafından yapılıyor olması da gerçekliğe, tüyler ürpertici gerçeklik kattı. Dekor, ışık, kostüm, her biri kusursuzdu. Sahnede sergilenen cinsellik figürleri, ne rahatsız edici ne de zevk vericiydi. Tam olarak sanat tüm çıplaklığı ile karşımızdaydı…

Defalarca izleyebileceğimiz Tüy Kalemler, tiyatro severlerin kaçırmaması gereken bir oyun. Şimdiden iyi seyirler dileriz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir