The Hunt

6718451_orig
Son zamanlarda kişisel olarak en başarılı bulduğum dizilerden biridir Hannibal. Başrolde Hannibal Lecter karakterine cuk oturan, kemikli yüz hatlarına sahip Mads Mikkelsen. Belki başka karakterlerde izlemişimdir ama ben Mikkelsen’ı Hannibal ile tanıdım, sevdim..

Birkaç gün önce elime geçen DVD’lerden birinin kapağında, Hannibal’dakinden farklı olarak öne taranmış dağınık saçları ile gördüm kendisini. The Hunt. Türkçe’ye Onur Savaşı olarak çevrilmiş. Hemen izlemeye koyulduk tabi..

Eğer benim gibi Mikkelsen’ı Hannibal Lecter olarak benimsediyseniz, sizi biraz şaşırtacak bu filmdeki karakter. Soğukkanlı, zeki ve bir hayli elit (yemeklerin sunumu insana kendi uzvunu yedirtir) Hannibal gitmiş, yerine yeni boşanmış, çalıştığı okul kapandığı için anaokulunda çalışmaya başlayıp çoluk çocuğun maskarası olan, sıradan Lucas gelmiş. Bendeki bu hayal kırıklığı sizi yanıltmasın, Mikkelsen bu filmdeki oyunculuğu ile Cannes’dan en iyi erkek oyuncu ödülü ile ayrılmış…

Film özetle, kalbi kırılan küçük bir kız çocuğunun kendince aldığı intikamın yol açtığı, kontrolden çıkan olayları anlatıyor. Bu kız çocuğunun, çevresindeki ergen abilerden duyduğu cinsel organ isimlerinden birini kullanarak ufak bir ithamda bulunması, Lucas’ın bizim oralardaki deyimiyle cinsi sapık ilan edilmesine yol açıyor.

the hunt6Filmin bence en başarılı yanı, yetişkinlerin kendilerini ve çevrelerini inandırmak için elle tutulur bir şeye ihtiyaç duymadıklarının iyi bir örneğini yakalamış olması. Hatta o kadar inandırmak o kadar inandırmak ki, Lucas’ın başına gelenlere üzülüp şaka la şaka diyen kız çocuğunu bile travma geçirdiğine ikna eden ebeveynler tanıyoruz filmde.

Herşey bir yana filmde Lucas’ın tutukluğuna uyuz oluyorsunuz, bu tür bir olayla suçlanıp, sakin sakin nasıl yani olabilir mi sizce böyle bir şey? diyen adama normal hayatta tahammül edebilmek zor iş. Siz siz olun sakin sakin izleyin, yahu söylesene yapmadım diye, uyduruyor desene diye söylenen diğer seyircilere kulaklarınızı tıkayın..

Mikkelsen’ı birde böyle sevin derim.. İyi seyirler..

Ha bu da o küçük cadı…:)

 

 

 

 

 

 

 

Woman!nTouch

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir