Tahtsız Kraliçe

aslında sıradan olabilecek bir perşembe gecesiydi… saat tam 7’de… tam 5 kişi geldiler… yediler, içtiler, gittiler… hayatımın en unutulmaz gecesiydi

Ankara Devlet Tiyatroları tarafından sahnelenen Tahtsız Kraliçe, modern çağımızda, bir çok farklı karakterin özellikleri ve yaşam tarzları ile çıkıyor karşımıza. 1 saat 15 dakika süren ve tek bir perdeden oluşan bu oyunu biz kendi adımıza kara mizah olarak kategorilendirdik. Bilet alırken yorumları okuduğumuzda, aslında baya canımız sıkıldı ve tüm yorumların olumsuz olması oldukça düşündürücüydü. Yine de o kadar emeğe, bir tiyatro oyununa, sanata değer verilmeli dedik ve koyulduk Şinasi Sahnesi yoluna.

 

Sıradan diyebileceğimiz bir evlilikte, karakterler ev hanımı bir kadın ve mali müşavir bir eş, mutsuz ve tercih edilmemiş bir evlilik, zorundalıktan devam eden arkadaşlıklar… Herkesin hayatından kareler bulabileceği oyun, bir perşembe gecesi, çiftimizin evine 5 kişi misafir gelmesi ile başlıyor. Sohbetler ediliyor, karakterler kendini tanıtıyor, yemekler yeniliyor ve gece bitiyor.

Konu olarak fazla beklenti ile gitmemenizi tavsiye ederiz ancak bizim fikrimiz internette yazılan onca kötü yorumu da haketmeyecek bir oyun Tahtsız Kraliçe. Olağan, sıradan gibi gözüken hayatlarımızın işleniş tarzı bizi etkiledi. Oyunculuklar çok iyi ve bazı metinler aydınlatıcıydı. Ancak, oyundaki kadınların genel olarak başarısız ya da sadece eşleri sayesinde bir yerere gelmiş olduğunun ön planda olması bizi rahatsız etti. Bu kadar genel işlenen toplumsal sorunlarda, farklı karakterler betimlenebiliyorsa eğer, ev hanımı, 12 yaşından beri mutfaktan çıkmayan bir kadının yanında, güçlü bir kadın modeli de tanımlanmalıydı.

Oyunda 4 tane kadın karakter vardı. Ana karakterimiz ev hanımı, mutfaktan çıkmayan, kendini eşine ve çocuğuna adamış bir hanımefendi. Diğer bir kadınımız kocasından muzdarip, kocasının para kazanmasını bekleyen dırdırcı bir hanımefendi. Bir diğer kadın, hayatında hiç bir şeyde başarılı olamamış, hatta yarışma programında bile kaybetmiş, başarısızlık kraliçesi bir hanımefendi. En son kadın karakterimiz ise, kocasının basit insanların yanında daha kaliteli gözükeceğini düşünerek evlendiği, varoşlardan gelme, kocasının parasıyla övünen bir hanımefendi. Tüm bunları göz önünde bulun durduğumuzda, kadınların yansıtılış şeklini açıkça beğenmedik.

Oyunculuklara, tiyatroya, sanata, sanatçıya olan sevgimiz ile, her oyunun insan hayatına birşeyler kattığını düşünüyoruz. Kara mizah Tahtsız Kraliçe, bahsetmiş olduğumuz konular dışında izlenmeye değer bir oyun. Şimdiden iyi seyirler dileriz…

keyiflekeşfet 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir