Sully, 2016

hudson-miracle

Yıl 2009 ve LaGuardia havalimanın’dan kalkan 155 kişiyi taşıyan US Airways uçağı, havalandıktan kısa bir süre sonra kuşların çarpması sonucu 2 motorunu da kaybediyor. Pilot Chesley Sullenberger (Sully), hayati bir karar ile uçağı havalimanına geri döndürmektense Hudson nehrine indirmeyi tercih ediyor. Tabi bu kararı birkaç alternatifini değerlendirerek, 40 yıllık tecrübesiyle sonuçlarını tahminleyerek veriyor. Tarihte yer alan en mucizevi uçak kazalarından biri kimsenin hayatına mal olmadan sonuçlanıyor.

Bu olayı kimimiz gazetelerden kimimiz haberlerden ‘The miracle on the Hudson’ manşetleriyle  hatırlıyoruz.

Sully 2016Üzerinden 7 yıl geçen bu olayı beyazperdede izlemek ayrı bir heyecan oldu. Yönetmenliğini Clint Eastwood’un gerçekleştirdiği filmin başrolünde Tom Hanks efsane pilot Chesley Sullenberger’i canlandırıyor. Sully’nin yardımcı pilotu Jeff Skiles’i ise Aaron Eckhart canlandırıyor. Tom Hanks, pilotun soğukkanlılığını, işindeki özgüvenini ve başarısını beyaz berdeye çok iyi yansıtmış. Film, riskli bir karar ile uçağı Hudson nehrine indiren Sully’nin olay sonrası travmasını ve aslında ona karşı National Transportation Safety Board tarafından açılan güvenlik soruşturmasını konu alıyor. National Transportation Safety Board, pilotun alternatifleri içinde en riskli kararı verdiği gerekçesiyle pilota dava açıyor, motorunun yandığı andaki parametrelerle havalimanına güvenle inebileceğini simülasyonlarla kanıtlama çabasına giriyor. Ama gerçek anı simüle edebilmek o kadar da kolay olmuyor. Mühendislik derslerine çoğu zaman ucu dokunan ‘Human Factor’ ve ‘Decision Making’ konularının önemini filmde görmek mümkün.

Sully 2016

Acaba bu olay Türkiye’de gerçekleşseydi neler yaşanırdı sorusunu da düşünmeden edemedim. Çünkü filmde de görüldüğü gibi pilot riskli ama o koşullarda verebileceği en iyi kararı vererek indiriyor uçağını tabi iş orada bitmiyor. Yolcuların tahliye edilmesi, kurtarma ekiplerinin gelmesi vs. sadece 24 dakika sürüyor New York için. Türkiye için 24 dakika maalesef birçok şey için çok kısa..

Sürükleyici, heyecanlı ve iz bırakan bir film. Film kadrosunun başarısının yanı sıra yaşanmış bir olay olması insanı filmin içine ekstra alıyor.

Tom Hanks hayranlarının kaçırmaması gereken bir film..

Şimdiden iyi seyirler..

keyiflekeşfet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir