Evgeny Grinko – ‘Silent Like Water’

image  Sonbahar geldi, havalarda çoğunlukla kapalı. Hiç bişey yapmadan, kafanızı dinlemek, kapalı havayı yaşamak için puslu klasik müzik parçalarından daha iyisini düşünemiyorum. O yüzden de sakince kendimi dinlemek istediğim, belkide biraz içime kapanık olduğum zamanlarda dinlemeyi tercih ettiğim müzisyen Evgeny Grinko’ yu dinler oldum şuaralar.

Uçsuz bucaksız bir yerde, çimlerin üzerine attığı piyanosunda ağzındaki sigarasıyla “Valse” i çaldığı klibine bir yerde rast gelmişsinizdir kesin. İşte Evgeny Grinko bu klipteki cool piyanist. Rus sanatçının klibi de Moskova yakınlarındaki minik yerleşim yeri olan Zhukovsky’de çekilmiş. ‘Valse’ parçasının da içinde yer aldığı ilk albümü ‘Ice For Aureliano Buendia’ albümünü 2014 yılında yayınlayan sanatçı Türkiye’de ve dünyada oldukça ses getirdi. Grinko’nun şarkıları ve albümleri için seçmiş olduğu isimlerin de ayrı ayrı hikayeleri var. Albüm ve şarkılarının isimleri sanatçının hayranı olduğu yazarlar ve o yazarların kitaplarındaki kahramanlara atıf yapıyor. Belkide bu nedenle parçaları dinlerken kendinizi bir masalın ya da romanın içinde gibi hissediyorsunuz.

Şuanki romantik halinin aksine gençlik yıllarında rock gruplarında davul çalan ve ilk bestesini de bu sıralarda bir punk grubu için yapan müzisyen bir noktadan sonra tüm bunları bir kenara itip asıl tutkusu olan piyanonun başına geçip şaheserler yaratmaya başlıyor. ‘Love Will Tear Us Apart’ adlı ünlü şarkının düzenlemesin, ordu bandosu için yaptığı esnada yıllardır kurmak istediği sokak orkestrası hayali için çalışmalara başlıyor ve işte akordeon, keman, viyolonsel ve piyanodan oluşan minimal orkestra böylece ortaya çıkıyor.

Sadece müziği ile değil, toplumsal duyarlılığı ve tarihsel merakı ile de gönüllerde taht kuran Grinko 2009 yılında kendi başına besteleyip kaydettiği ‘ Cinematic Melodies’ EP’sinde ( EP: ‘Extended Play’, ortalama bir albümden daha kısa albümler için kullanılan kısaltma) yer alan ‘ Morning in Pripyat’ parçasında, Ukrayna’nın Pripyat şehrini anlatıyor. Çernobil Nükleer Santrali’nde çalışan işçiler için inşaa edilen bu şehir 1986 yılındaki nükleer facianın ardından ıssız bir yerleşim yeri olarak kalmış. Şarkıyı hikayesini bilerek dinlediğinizde ise bu ıssızlığı ve kırgınlığı fazlasıyla hissediyorsunuz. Grinko ayrıca pek çok bağımsız film ve belgeseller için de besteler hazırlamış.

imageSon zamanlarda çokça takip edemediğimden ve belkide “Ice For Aureliano Buendia” albümüne takılıp kaldığımdandır Grinko’ nun son işlerine uzak kalmışım. Neyse ki sonbahar bana Grinko’yu hatırlattı ve yeni parçaları ile geç de olsa tanışabildim.

24 Mart 2015’de yayınlanmış olan’ Silent Like Water’ albümünde sırasıyla; ‘Spring Drops’, ‘Field’, ‘Poirot’, ‘Wake Up’, ‘Graying, Pt. 1,2,’ parçaları yer alıyor. Albümün piyano kayıtları da İstanbul’da bir stüdyoda gerçekleştirilmiş. Albümdeki bestelerin tamamamı Grinko’ya ait ancak bir süpriz olarak, rus besteci Kev Knipper’in bir parçasının Grinko tarafından yapılan düzenlemesi de albümde yer almış. Takın kulaklıklarınızı ve her bir parçada sonbaharın hüzünlü, huzurlu kollarına teslim edin kendinizi.

Nisan 2015 tarihli ‘Sail On The Roof’ EP’sinde yer bulan image‘Separation’,
‘Vals CM’, ‘Sail On The Roof’ parçaları bir nebze daha neşeli diyebilirim. Bu albümü dinlemek uçsuz bucaksız sakin ama neşeli yeşilliklere götürüyor beni. Öylesine huzurlu ve mutlu ediyor sizi bir anda.

Huzur bulmak, doğayı, kendinizi dinlemek ve bir şekilde bu kapalı havaların keyfini çıkarmak istiyorsanız, Grinko’nun parçalarından daha iyi arkadaş düşünemiyorum. Keyifli dinlemeler…

Woman!nTouch

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir