El Ciudadano Ilustre, 2016

Dilimize Saygın Vatandaş olarak çevrilen El Ciudadano Ilustre, 2016 yapımı Gaston Duprat ve Mariano Cohn yönetmenliğinde, komedi kategorisinde bir filmdir. İlk gösterimi Venedik Film Festivali’nde gerçekleştirilmiştir. En iyi film dahil iki ödüle layık görülen El Ciudadano Ilustre, Karlovy Vary International Film Festivali’ne de konuk olmuştur. Orjinal dili İspanyolca olan bu film, 118 dakika sürmektedir.

Dünyadaki en önemli ödülleri bile kayda değer saymayan Daniel Mantovani, Nobel Edebiyat Ödülüne layık görülmüştür. Film, Bay Mantovani’nin Nobel Ödülü’nü alma sahnesi ile başlar;

‘Nobel Edebiyat Ödülünü almak konusunda iki karışık duygu hissediyorum. Bir yandan gururum okşandı. Gerçekten okşandı. Ama diğer yandan… Ve bu acı duygu içimde çok daha ağır basıyor. Benim inancıma göre bu tür oybirliğiyle alınmış bir onay kararı, bir sanatçının çöküşüyle doğrudan ve şüphe götürmez bir şekilde alakalıdır. Bu ödül şunu kanıtlıyor, eserlerim kişilerin zevkleri ve ihtiyaçları ile aynı görüşte. Yargıçların, uzmanların… Açık bir şekilde, ben sizin için en konforlu sanatçıyım. Ve bu konforun, her artistik eserde bulunması gereken ruhla çok az ilgisi var. Sanatçıların sorgulaması gerekiyor. Şaşırtması gerekiyor. Bu yüzden bir sanatçı olarak, ulaşabileceğim son noktaya gelmekten pişmanlık duyuyorum. Ancak hissettiğim en kalıcı duygu şu aslında, gururuma yediremediğim, ikiyüzlü bir şekilde beni kızdıran, yaratıcı macerama son vermeye karar verdiğiniz için size teşekkür etmektir. Ama lütfen bunları söyleyerek sizi suçladığımı düşünmeyin sakın. Gerçek bu değil. Burada suçlanacak tek kişi var. O da benim. Çok teşekkür ederim.’

Yukarıdaki konuşmadan da anlayacağınız üzere, Nobel Ödülü bile Daniel için bir şey ifade etmemektedir. Kendisine gelen tüm konuşma taleplerini, ödül törenlerini, imza günlerini reddeden yazar, doğup büyüdüğü Arjantin’den gelen bir davet ile hiç tahmin edemeyeceği bir yola girecektir. Yıllardır kaçtığı ve babasının ölüm töreni için bile dönmediği kasabada Daniel, halk tarafından hem gururlandırılıp hem de anlayamayacağı şekilde kasabada kabul edilmeyecektir.

Daniel Mantovani, kasabaya ilk gittiği günlerde herkes tarafından saygıyla karşılanmıştır. İlerleyen günlerde, kendi değer yargılarına uymayan sorunlara karşı verdiği tepkilerden kaynaklanan problemlerle karşılaşmaya başlayacaktır. Çocukluk aşkı Irene ile yeniden karşılaşması, en yakın arkadaşlarından Antonio’nun Irene ile evli olması, tutkulu genç hayranı Julia ile tanışması derken, olaylar istemediği şekilde karışacaktır.

Görüntülerin sadeliği ve gerçekliği ile bu film sizi içine çekecek, emin olabilirsiniz. Alışılmışın dışında tarzı ve etkili oyunculukları ile düşündürücü etkisiyle karşı karşıya kalacaksınız. Alt metninde yatan kara mizah ise, filmin sonunda size neden komedi kategorisinde yer aldığını açıklayacak.

İyi seyirler dilerim…

keyiflekesfet

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir