Efrasiyab’ın Hikayeleri – İhsan Oktay Anar

Bir varmış bir yokmuş bir Cezzar Dede bir de Ölüm varmış. Ölüm’ün görevi can almak, Cezzar Dede’nin ise hayatının son demlerini torunları ile birlikte, onlara masallar anlatarak geçirmekmiş. Ancak bir gün Cezzar Dede’nin ismi de Ölüm’ün kara kaplı kitabında belirmiş ve Ölüm Cezzar Dedeyi tam da beklenen yerde, torunlarına masal anlattığı evinde bulmuş…

Efrasiyab’ın hikayeleri işte böyle başlar. İnsan hayatı üzerine oyun oynamaktan oldukça hoşlanan Ölüm, Cezzar Dede’ye son bir oyun teklif eder. Oyuna göre, sırayla birbirlerine masallar anlatacaklar, her bir masal ise Cezzar Dede’ye yaşamak için biraz daha süre daha kazandıracaktır. Ancak bu sırada Ölüm de işini boşlamayacak, kara listesinde bir sonraki sırada yer alan Uzun İhsan’ı bulup canını alacak, Cezzar Dede de Ölümle birlikte Uzun İhsan’ı arayacak ve Ölüm’e yol boyunca masalları ile eşlik edecektir.

Efrasiyab’ın hikayeleri; Güneşli Günler, Bidaz’ın Laneti, Bir Hac Ziyareti, Dünya Tarihi, Ezine Canavarı, Hırsızın Aşkı, Şarap ve Ekmek, Gökten Gelen Çocuk başlıklı 8 farklı hikayeden oluşuyor. Hortumla kan emen Kont Drakula; anne babasının istekleri arasında kalıp kendi olamamış Süpermen; babasına ahlak dersi veren erdemli kırmızı başlıklı kız gibi bilindik masalların İhsan Oktay Anar versiyonunun yanı sıra; tamamen yazara ait her biri kara mizah, heyecan, öğüt, tespit, çıkarım barındıran masalların kitabı bu. Kutsal kitaplarda cennetin 8 katı olduğu söylenmektedir. Selam, Aden, Meva, Elhalid, Makame, Naim, Heyevan, Firdevs. İşte kitap boyunca Uzun İhsan’ın peşinden mahalle mahalle koşan Ölüm ve Cezzar Dede, tam da bu sıralama ile Cennetin katlarının ismine sahip mahallelerden geçer ve aslında bir anlamda Cennete yaklaşırlar. Ayrıca her masalda yer alan bir kahraman aslında bu mahallelerde karşılarına çıkar. Bu da gerçekle masal; cennetle dünya arasında ne kadar ince bir çizgi olduğunu anlatmaktadır aslında ve benim kanaatimce.

Yazarın ”Puslu Kıtalar Atlası” kitabını okumuş biri olarak kitaba ilişkin beklentim bambaşkaydı ancak bu kitapla yazara hayranlığım hem bir kez daha arttı hem de beklentilerimin ötesine geçti. Kitabın İhsan Oktay Anar’ın kaleminden çıktığı belli, ancak başka bir kurgu, başka bir tarz var ve kıyaslama yapmak yersiz. Kurgu mükemmel, dikkatle bakıldığından küçük nüanslar, küçük ayrıntılar gizli ve bunlar fark edilmese bile her bir masal, Ölüm ile Cezzar Dede arasındaki diyaloglar düşünmeye, hissetmeye, anlamaya sevk ediyor bizleri.

P.S: Efrasiyab’ın Hikayeleri’nin ilk olarak 1998 yılında İletişim yayınları tarafından basıldığı ve Zeynep Avcı tarafından tiyatroya uyarlanarak 2001-2004 yılları arasında Devlet Tiyatroları tarafından sergilendiğini de belirtmekte fayda var.

“Gülümseyen herkes cennete bakıyor demektir.” Bu masalların sizleri de gülümsetmesi dileğiyle, keyifli okumalar.

Woman!n Touch

 

İhsan Oktay Anar__Efrâsiyâb'ın HikâyeleriKitap Künyesi

Kitap Adı: Efrasiyab’ın Hikayeleri

Yazar: İhsan Oktay Anar

Yayın Evi: İletişim Yayınları

Basım Yılı: 2012

Sayfa Sayısı: 242

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir