Dorian Gray’in Portresi, Oscar Wilde

Gençlik ve güzellik işte bütün mesele bu! Mu acaba? Ölene kadar hep 20 yaşındaki gibi genç, güzel ve masum görüneceğinizi bilseniz bunu ister miydiniz?Tanrıya bizi bağışlaması için mi yoksa günahlarımızı cezalandırması için mi dua etmeliyiz?

dorian grey“Yirmi yaşındayken nabzımızda vuran sevinç zamanla körelir. Bacaklarımız tutmaz olur, duyularımız çürür. İğrenç kuklalara dönüşürüz. Korkup kaçtığımız tutkuların, tadına bakmaya cesaret edemediğimiz nefis günahların anısı bize rahatlık, dirlik vermez. Ah gençlik! Gençlik! Dünyada gençlikten başka hiç, ama hiçbir şey yoktur.” Lord Henry.

Dorian Gary’in Portresi, genç, yakışıklı, masum bir gencin, kendi güzelliğine duyduğu hayranlıkla nasıl canavarlaştığının hikayesini anlatan, ingiliz edebiyat dehası Oscar Wilde’ın tek romanı.

İki dolu dolu gün yaşattı bu kitap bana. Ne Lord Henry’nin ne Dorian Gray’in görüşlerini onaylamak, en azından benim için mümkün değildi ama kendi içinde bu kadar tutarlı olan bir düşünce sistemine saygı duymamak da maalesef olası değil.

“Eve döndüğünde portrenin karşısına geçip oturuyordu Dorian Gray. Kimi zaman portreye ve kendi kendine karşı içi tiksintiyle doluyordu. Kimi zaman da, günahın çekiciliğinin yarısını oluşturan o bireysellik gururuna kapılarak, aslında kendisinin hakkettiği yükü taşımak zorunda olan o biçimsiz hayalin karşısında gizli bir kıvançla gülümsüyordu.”

Oscar Wilde’a hayran olmak ve eş zamanlı olarak sinirlenmek. Özellikle de kadın iseniz bazı yerlere yuh artık diyorsunuz ama sonra umurunuzda olmuyor ve kendinizi en kötü yergide dahi yazara hak verir buluyorsunuz. İşte tam bu noktada tepeniz atıyor. Aksini kanıtlamak için düşünmeye başlıyorsunuz. Ya da tam tersine, olay, diyalog ve hatta sadece bir cümle o kadar mantıklı geliyor ki bunun üzerine düşünmek ihtiyaç oluyor adeta. Kitap neredeyse her cümlesiyle sorgulattı beni. En doğru olmadığını düşündüğüm yargı cümlesi bile o kadar mantıklı geldi ki okurken, kendimle çelişmekten yoruldum ama bir o kadar da haz aldım. O kadar müthiş bir kurgu var ki ve bu kurgu içindeki diyaloglar o kadar tutarlı ki kendinizi kaptırmamanız mümkün değil.

Uzun süredir bu kadar keyif alarak, bu kadar içine girerek bir kitap okumamıştım. Benim ölçülerime göre muhteşem bir kitaptı. Okumamış olan okusun.. Okuyan tekrar okusun.. Ben de sanırım bir süre sadece Oscar Wilde okuyacağım.

Woman!nTouch

Kitap Künye:

Kitap adı: Dorian Grey’in Portresi

Orjinal Adı: The Picture of Dorian Gray

Yazar: Oscar Wilde

Yayın evi: Can Yayınları

Basım yılı: 2016

Sayfa Sayısı: 252

Goodreads Puanı: 4,05

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir