Domuzları Tekmeleyen Çocuk, Tom Baker

Bazılarımızın ‘Doctor Who’ dizisinden tanıdığı Tom Baker (1974-1981 yılları arasında yayınlanan diziye şahsen ben yetişemedim) , 1999 yılında da gerçekten okunası bir kitap yazmış. 2010 yılında ise Altı Kırkbeş Yayınları tarafından Türkçe çevirisi basılmış. 10 yıl sonra bir yayın evinin bu işe el atmasının oldukça doğru bir adım olduğunu söyleyebiliriz.

IMG_1161Baker, romanına 13 yaşında, nefret dolu ve uyumsuz bir çocuk olan Robert Calligari’nin henüz gerçekleşmemiş ölümünün haberi ile başlıyor:

“Cumartesi, 13 Haziran. Ve Robert Caligari bugün ölecek. Harikulade bir gün.

Dörtbinyediyüzkırkbeş günü aynı küçük kasabada geçirdi ve bugün, 13 Haziran’da ölecek. Bunu bilmiyor; henüz yani.”

Robert Calligari’nin en büyük eğlencesi, gazetelerdeki seri ilanları incelemek ve ablası Nerys’in domuz biçimindeki kumbarasını tekmelemek. Domuzları tekmeleme alışkanlığı ve arzusu tam olarak bu kumbaradan beslenmiş diyebiliriz. Nerys’in sürekli şıngırdatmak suretiyle özellikle misafirler geldiğinde domuzcuğu ortaya çıkartması ve midesinde ne kadar para olabileceğini tahmin etmeye çalışması, garip bir çocuk olan Robert’in içindeki nefreti iyiden iyiye arttırıyor. Gördüğü hiç bir domuzu tekmelemeden geçmeyen Robert, domuz pastırmalı bir sandviçi tekmeleme aşamasına geldiğinde ise sandviçin sahibi tarafından hırpalandıktan sonra, birden nefretini domuzlardan insanlara yöneltiyor. Bundan sonrası ise normal bir çocuk gibi görünerek insanlara olan nefretini her fırsatta eyleme dökebilmek.

Robert Calligari’nin çocukça nefretinin sonuçları ise herzaman çocukça olmuyor. Domuzları tekmelemekle başlayan nefretinin dönüşümü ve dışarıdan basit bir yaramazlık olarak görülebilecek bir eylemin nasıl yüzlerce insanın öldüğü bir faciaya yol açabildiği grotesk bir tarzda anlatılıyor.

domuzlar1-horz

Öykü olarak da nitelendirilebilecek uzunlukta olan kitabın içerisinde bir de David Roberts imzalı illüstrasyonlara sıkça yer verilmiş. Bu görseller, kitabı okurken ayrı bir keyif veriyor diyebilirim. Türkiye’de yeterli ilgiliyi görememiş olsa da bence okunacaklar listesine eklenmeli…

Şimdiden iyi okumalar..

Woman!nTouch

Kitap Künye:

Kitap Adı: Domuzları Tekmeleyen Çocuk

Orjinal Adı: The Boy Who Kicked Pigs

Yazar: Tom Baker

Yayın evi: Altıkırkbeş Basın Yayın

Basım yılı: 2014

Sayfa Sayısı: 120

Goodreads Puanı: 3.58

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir