Confusion, Stefan Zweig

Bu kitabı tesadüfen almıştım. Hiç bir beklentim olmadan, hiç araştırmadan sadece Stefan Zweig tarafından yazıldığı için. Ve evet Stefan bey yine mükemmel bir hikaye yazmış:)

Türkçeye “Karmaşık Duygular” olarak çevrilmiş Confusion’un, yeşil elma yayıncılık tarafından yayınlanmış olan bir baskısı da mevcut ama ben Pushkin Press tarafından yayınlanmış versiyonunu okudum ki, bu baskıyı tavsiye ederim.

Özetle, Berlin’de üniversite okumaya gitmiş, ancak okula gitmekten ziyade kendini boş, eğlence hayatına kaptırmış olan Roland’ın okul ve şehir değiştirdikten sonra başlayan hayatını anlatıyor. Tesadüfen girdiği sınıfta karşılaştığı İngiliz Edebiyatı profesörüne olan hayranlığı ve ardından ortaya çıkan bilgi tutkusu, bu adamın hayatı, karısı, evi, öğrenme açlığı ve gelgitler…

Duygular ve mantık arasındaki çekişmeyi ela alan bu kitap pek çok şeyi anlamlı kıldı benim için. Bu kitap ne öyle basit bir aşk romanı ne de bir anı… Mesleğinde üst mertebeye ulaşmış bir akademisyenin, geçmişe dönüşü ve aslında akademik kimliğini şekillendiren, bilgiye susamışlığını ortaya çıkaran, akıl hocasını anlattığı bir hikaye bu. Akıl hocası derken, üniversitedeyken hocama hayrandım, sayesinde hayatım değişti gibisinden klasik bir hikaye değil bu. Bir uyanışın, direnişin, anlaşılamamanın, tutkunun, gizin, hayranlığın hikayesi. Çok etrafından dolanarak anlattığımın farkındayım ama bu kitap ancak okuyarak, okudukça empati kurularak, içine girdikçe hissedilerek anlaşılacak bir kitap.

O yüzden ben direk kendi yorumuma geçeyim. Stefan Zweig zaten yazımına, bakış açısına fazlaca hayran olduğum, yaşamına son veriş tarzına/nedenine saygı duyduğum bir yazar. Bu kitapla ise saklı duyguları; kalbimiz ile mantığımız arasında yaşadığımız, yaşayabileceğimiz çekişmeyi anlatıyor. İkili ilişkilerde karşı tarafın tavır ve davranışlarından ne kadar ve ne şekilde etkilendiğimizi, çelişkili-gelgitli davranışların neler hissettirebileceğini, bu tür davranışlara maruz kalanı nelere sürükleyebileceğini gösteriyor ve maruz bırakanın nedenlerini anlamakya uğraşırken, hak verir noktada buluyorsunuz kendinizi. Tutkunun doğasını, gelişimini görmek, anlamak  (hem fiziksel hem duygusal olarak) açısından mükemmel bir kitap. İnsan psikolojisini, anlamak, anlatmak açısından  da öyle.

Bir solukta okunuyor. Ama bence yazdan ziyade sonbahar kitabı bu. Sonbaharı ve sarı tonlarını, esintili havayı bu kitapla karşılamanız tavsiyesiyle iyi okumalar dilerim.

Woman!nTouch

Kitap Künye:

Kitap adı: Confusion- Karmaşık Duygular

Yazar: Stefan Zweig

Yayınevi: Pushkin Press

Basım Yılı: 2006

Sayfa sayısı: 160

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir