Bir Deliler Evinin Yalan Yanlış Anlatılan Kısa Tarihi, Ayfer Tunç

2016-02-12 21.42.28Ayfer Tunç’un 2009 yılında yayımlanmış olan Bir Deliler Evinin Yalan Yanlış Anlatılan Kısa Tarihi isimli kitabında, Karadeniz’in küçük bir şehirde yer alan Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesinden yola çıkılarak sıradan insanların sıradan olmayan hayatları anlatılıyor.

Hacimli bir kitap olmasına rağmen bir solukta okunan bu kitap onlarca yeni insanı gerçekten tanımak gibi. Muhteşem bir kurgu.. Türkiye tarihinin önemli noktalarını da vurgulayarak birbirine bağlanan, birbirini teğet geçmiş, oldukça sarsıcı hayat hikayeleri peşi sıra devam ediyor.

Kitabı okurken dikkatinizi çekecek ilk şey kitapta herhangi bir baş karakterin yer almaması olacaktır. Yani öyle ana karakter etrafında dönen, alıştığımız tarzda bir roman beklemeyin. Bu roman bambaşka bir tarzda yazılmış. Edebiyatta “karnavalesk” roman tarzı olarak adlandırılan bu tarzda belli bir kişinin değil, art arda bambaşka ülke, din, dil, yaş, tarzına sahip karakterin yaşamlarından kesitler sunuluyor ve roman, bir çok karakterin hayat hikayelerini birbirine bağlayan bir bütüne dönüşüyor. (İşte bu bir çok farklı karakterin aynı yazımda yer alması da adeta bir karnaval ortamı yarattığı için belki de yazım tarzının adı “karnavelesk” olmuştur.) Bir Deliler Evinin Yalan Yanlış Anlatılan Kısa Tarihi’de tam olarak bu şekilde yazılmış bir roman.

Ayfer Tunç ile ilk tanışmam ve kendisine hayranlık duymam bu roman sayesinde oldu. Dili ve anlatımı ile kendisine hayran olmamak, bağlanmamak mümkün değil. Zira kitabın bütünü içerisinde çok da önemi olmayan bir hikayede, yan karakterlerden birinin karşınıza çıkan hayat hikayesi sizi sarsabiliyor. Bir hayattan diğerine atlarken hissettikleriniz, düşünce ve duygularınız rahatlıkla bambaşka bir yönde akabiliyor. O hikayeden diğerine atlamak, dışarıdan yorucu ve karmaşık gelse de kitabı okurken mütemadi bir heyecan ve meraka dönüşüyor.

Gerçek anlamda bir kafa tatili yapmak, bir süreliğine de olsa kendi hayatınızdan uzaklaşmak istiyorsanız, bu kitabı elinize almanız yeterli. Şunu bir kez daha anladım, kitap bazen en iyi kaçış yolu. Düşüncelerin kafanıza üşüştüğü, kafanızın dağılmasını istediğiniz anlarda işte böyle kitaplar okunmalı ki herşeyden uzaklaşabilesiniz. Tedbili mekanda ferahlık vardır derler ama aslolan ruhunuza ve hiç durmadan konuşan beyninize bir tatil verebilmektir. Bu da ancak sizi tamamen kendine bağlayan, sürükleyen aynı zamanda düşündüren bir kitapla mümkün bence. Tıpkı Bir Deliler Evinin Yalan Yanşış Anlatılan Kısa Tarihi gibi… İlk andan itibaren içine alıyor ve bir noktadan sonra kendinizle, hayatınızla ilgili değil; Bedia hanım, Nöropsikiyatr Nebahat Hanım, Türkiye’nin ilk kadın hakimlerinden Türkan hanım, Kız İsmet, Başhekim Demir Demir, Barış Bakış …. ve tüm diğer karakterlerin hayatları içinde, yeni tanıdığınız bu karakterlerle ilgili düşünürken buluyorsunuz kendinizi.

Anlatamadım ben tam ama okuyun anlayacaksınız…

Woman!nTouch

Kitap Künye:

Kitap adı: Bir Deliler Evinin Yalan Yanlış Anlatılan Kısa Tarihi

Yazar: Ayfer Tunç

Yayın evi: Can Yayınları

Basım yılı: 2009

Sayfa Sayısı: 536

Goodreads Puanı: 4,38

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir