Big Eyes

Big EyesBaş rollerini  Amy Adams (Margaret Keane) ve Christoph Waltz (Walter Keane)’ un paylaştığı, bu yıl !f İstanbul Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali‘ne de konuk olan bir Tim Burton filmi. Tim Burton’ın genelde filmlerinden eksik etmediği fantastik dokunuşları düşündüğümüzde, Big Eyes biraz daha farklı bir tarzda kurgulanmış diyebiliriz. Aslında gerçek bir hayat öyküsü..

1950’lerde kocasından ayrılarak kızını da alıp geldiği San Fransisco’da sokak ressamlığı yaparak hayatı geçindirmeye başlayan bir kadının, geldiği bu şehirde tanışacağı ve eşi olacak olan Walter Keane ile öyküsü. En büyük zevki resim yapmak olan Margaret büyük gözlü çocuk portreleri yapmaktadır. Bu yaşına kadar hiç çalışmamış sadece evinin kadını, kızının annesi olan Margaret için Walter’ın onunla evlenmesi büyük bir armağandır. Çünkü o dönemlerde özellikle yadırganan, bekar anne ve dul kadın damgasından kurtulacaktır Walter sayesinde.

Yeteneğini Margaret’tan önce farkeden kocası, kıvrak zekasını ve yüksek ikna kabiliyetini kullanarak bu portrelerin dünyaca ünlü hale gelmesi ve refah içinde yaşamaları için elinden geleni yapmaktadır. Filmi izledikten sonra, sizlerinde bana hak vereceğini düşünerek, Christoph Waltz ‘ın bu rol için biçilmiş bir kaftan olduğu konusunda ısrarcı olabilirim. Tabi bu arada,  filmde Margaret’ı oynayan Amy Adams ve Margaret Keane oyunculuklarını da es geçmemek gerek… Big Eyes_3

Çeşitli duyguları bir arada hissettiren bu filmde, kocasının gölgesinde yaşayan bir kadının, en önemlisi bir annenin sabrını ve sonrasında kızından da aldığı güçle emeği için verdiği mücadeleyi izleyeceksiniz.

Yorgun bir günün ardında, zihnimizi bir daha çok zorlamadan, güzel bir filme kendimizi bırakıp, onun götürdüğü yere gitmek isteyeceğiniz zaman… Eğer bu noktadaysanız, tavsiye edilir :) İyi seyirler…

Big Eyes_2

keyiflekeşfet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir