Barbarın Kahkahası, Sema Kaygusuz

imageSema Kaygusuz ve 2015 Nisan ayında yayınlanan kitabı Barbarın Kahkahası… Yazarla tanışmamı ilk bu kitapla yaptığım için mutluyum çünkü çok severek okudum. Roman, bir motelde tatil yapan bir grup insanı ve insanlar arasındaki huzursuzlukları anlatıyor, her şey gerçekten çok gündelik çok içimizden. Bu kadar yüzeysel bir konuya sahip olsa da kitap, aslında çok derinlere iniyor. Yazarın kapak arkasında belirttiği gibi aslında bu motel bir ülke. Bireysel huzursuzluklardan yola çıkarak bir ülkenin toplumsal sorunlarını dile getiriyor. Çok sürükleyici ama bazen durup bir hazmetmek de gerekiyor bir şeyleri.

Motelde adı geçen her bir birey o kadar iyi betimlenmişki kitapla birlikte gözünüzde bir film canlanacaktır kuşkusuz.

Bir kaç kere okuduğum ve her okuduğumda farklı şeyler bulabildiğim bir bölümü paylaşarak, sizin de yazarla ve bu kitapla bir an önce tanışmanızı temenni ederim…

‘…..
Halbuki sadece kendi makamındadır çocuk. Alametifarikası mana yüklemeden dünyayı oldurmaktır. Evvela öter, ağlar, hırlar. Aciziyetin sancısını bilir. Az biraz ayaklanınca taşı taşa vurur, tınıyı dinler. Her bulduğunu ağzına sokarak tatları ayırt eder. Meraklı bir tanrı olur böylece. Onun aleminde kelimeler henüz birer isim değil, kainatın betimidir. Aradığı şeyleri bulamayınca şeylere isim verir. Anne yokken anne der, ekmek yokken ekmek der. Yokluğun tapınağını hasretini çektiği şeylerle örer. Gelgelim biz yetişkinler o evlat tanrıyı alır, evvela beslemeye dönüştürür, müteakiben tenezzülü öğretiriz. Lisanın titreşimlerini, harflerin ritmini tekrarlaya tekrarlaya bir ruh lugatını yeni bir ruha zerk ederiz. Bazımız ka-ke, kı-ki, ko-kö, bazımız la leyli lambır leyli dedirte dedirte çocuğa, onu bir halkın parçası, ümmetin zerresi, devletin vatandaşı yapar, herkesler gibi cümle kurmayı belletiriz. Hakeza ancak tenezzül makamına geçtiğinde çocuk, insan olmaya başlar. Tekamül edecek olan ferdin ilk kademesinde ufarak bedenler olarak örtülür, sünnet edilir, papyonlanır, üniformalanır, büyüklerin kullandıkları eşyaların pleksiglas minyatürleriyle yetişkinliğe alıştırılır. Asli benliğini şatafatla maskelemek yetmezmiş gibi, o maskenin bizatihi kendisi olduğuna inandırılır. Olgunlaşma doğal bir gelişim olacağı yerde, ebeveynin taassubu haline gelir. Diyeceğim şu k, gaibe karışan hayalettir çocukluğumuz. Kimi zaman matem havasında, kimi zaman nostaljik içlenmeyle yad ettiğimiz çağ, zannedildiği gibi çocukluğumuz değil, bağrımızda saklı çocuksuluğumuzdur.
…’

keyiflekeşfet

Kitap Künye:

Kitap adı: Barbarın Kahkahası

Yazar: Sema Kaygusuz

Yayın evi: Metis Yayıncılık

Basım yılı: 2015

Sayfa Sayısı: 147

Goodreads Puanı: 3,91

One thought on “Barbarın Kahkahası, Sema Kaygusuz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir