Aspidistra, George ORWELL

Aspidistra_blaskHayvan Çiftliği ve Bin Dokuz Yüz Seksen Dört kitaplarının ünlü yazarı George Orwell’ın bana “Hasta La Vista” ismini çağrıştırdığı “Aspidistra” kitabını okudum yakın zamanda. Aspidistra, bir tür zambak çeşidi ve kitapta 1930’ların İngiltere’sinde alt orta sınıfını temsil ediyor.

Kitabın ana karakteri Gordon Comstock, başarısız bir sülalenin soyadını taşıyan son bireyi olarak karşımıza çıkıyor. Basit bir kitapçıdaki işinin yanı sıra şiirler yazan yada yazmaya çalışan, ekonomik zorluklar çeken basit bir karakter. Kendi ekonomik zorluğunu kendi yaratıyor ve kapitalizmin kölelerinden biri olup, sıradan orta sınıf hayatı yaşamayı reddediyor. İçinde yarattığı para düşmanlığı ile parasızlığın neden olduğunu düşündüğünü sosyal dışlanma duygusu arasında sık sık gidip geliyor. Kitap da aslında bu iki duygu arasında kalan, sürekli fakir edebiyatı yapan Gordon üzerine kurulu ilerliyor.

Gordon parasızlığın etkilerini gözünde oldukça büyütüyor, o kadar ki neredeyse yolda kendisini farketmeyip geçen tanıdıklarının bunu parasızlığı nedeniyle özellikle yaptığını düşünüyor, durumu takıntı haline getiriyor. Kendinden ekonomik olarak biraz üstün insanların bile dolaylı yoldan kendisini sürekli aşağıladığını düşünen kahramanımız aynı zamanda onlardan, yani köle olarak gördüğü orta sınıftan biri olmamak adına birçok fırsatı elinin tersiyle itip parasızlığın içine kendini geri atıyor.

George Orwell bu kitabında oldukça fazla betimlemeye yer vermiş. Kitabın genel olarak olaylar üzerine değil, durumlar üzerine kurulu olduğunu belirtmekte fayda var. Böyle kitaba kaptırıp gideyim bir çırpıda bitireyim derseniz, yanlış bir tercih olacaktır.

İlgisini çekenlere şimdiden iyi okumalar..

Woman!nTouch

Kitap Künye:

Kitap adı: Aspidistra

Orjinal Adı: Keep the Aspidistra Flying

Yazar: George Orwell

Yayın evi: Can Yayınları

Basım yılı: 2016

Sayfa Sayısı: 280

Goodreads Puanı: 3,87

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir