İstanbul Hatırası, Ahmet Ümit

IMG_4331

Eğer siz de benim gibi tarih sevmeyenlerden, her fırsatta tarihten kaçan ve bu konuda öğrenmeye kapalı olup da, aynı zamanda tarih hakkında bilginiz olmadığı için hayıflananlardansanız, yazarınızı buldunuz demektir.

Ahmet Ümit polisiye ve tarihi o kadar güzel harmanlayıp size sunuyor ki, bir anda kendinizi tarihi, değerli ve eşsiz o mekânların içinde buluyorsunuz.

İstanbul Hatırası isimli kitabında, Ahmet Ümit’in kahramanı Komiser Nevzat’la karşılaşıyoruz. Byzantion’dan, İstanbul’a bir çok tarihi bilgiyi içeren detaylara şahit oluyor, bir çok tarihi mekânın yapımı ve geçmişi hakkında bilgileniyoruz.

Sarayburnu’da, Atatürk Heykelinin ayaklarının dibinde bir ceset bulunuyor. Elinde bir sikke…

Aynı şekilde öldürülen, 7 ceset, 7 sikke ve her bir ceset için tarih kokan mekanlar…

Tanrı, Kral’a bakıyordu. Kral artık umursamıyordu Tanrı’yı; üzerine sıçrayan kanın etkisi mi, kadim güdü mü bilinmez, bakışları az önce öldürdüğü boğaya takılı kalmıştı. Boğanın gözleri artık öfkeli değildi, sadece şaşkındı, bir parça da mahzun. Kral pişman değildi yaptığına, görevini yerine getirmiş birinin huzuru vardı yüreğinde ama nedense, o da bakışlarını kurbanın donuklaşan siyah gözlerinden bir türlü alamıyordu.

Hem öğrenecek, hem şaşıracak, hem sürükleneceksiniz…

 

Kitap Künye

Kitap Adı: İstanbul Hatırası

Yazar: Ahmet Ümit

Yayın evi: Everest Yayınları

Basım yılı: 2010

Sayfa Sayısı: 690

Goodreads Puanı: 4,03

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir