Adem’den Önce, Jack London

Jack London’ın Darwin’in evrim teorisi etkisiyle yazdığı Adem’den Önce isimli romanda, günümüz insanlarının hareket ve davranışlarının uzak atalarımızdan bize aktarılan içgüdü ve bilgilerden etkilendiğini bilimsel değil, edebi olarak anlatılıyor. Jack London rüyalarında insan-maymun arası atalarımızdan birinin hayatını yaşayan kişinin tecrübelerini anlatıyor. Anlatıcı, rüyalarında Kılıç Diş isimli maymun-insan atasının hayatını birebir yaşıyor ve diğer atalarımızın yaşayışı hakkında detaylara yer veriyor.

“Pek çoğumuz uçma rüyası, canavarların bizi kovaladığı rüyalar, renkli rüyalar, boğulma rüyaları, sürüngen ve fareli rüyalar görüyoruz. Kısacası o diğer kişilik hepimizde iz bırakırken, bazılarımızda tamamen siliniyor, bazılarımızdaysa daha etkili oluyor. Bazılarımız diğerlerine nazaran daha güçlü ve daha tamamlanmış ırksal anılara sahip.”

Kılıç Diş’in en yakın arkadaşı Kesik Kulak ile olan iletişimi, atalarımızın birlikte yaşadığı gruptaki dengeler, ne tür yerlerde yaşadıkları, karşılaştıkları tehlikeler tek tek hatırlanıyor, anlatılıyor. Kılıç Diş’in korkuları, mutlulukları, hissettikleri, ilk aşkı Çevik ile yaşadıkları anlatılıyor kitapta. Kabilenin en kaba en ilkel ancak en güçlüsü Kırmızı Göz ve Kırmızı Göz’ün zulmü, güçlünün zayıf üzerinde kurmaya çalıştığı tahakküm anlatılıyor.

Jack London, evrim teorisini ve insanlığın psiko-tarihini, bir bireyin rüyalarında yaşadığı tecrübeler üzerinden anlatmaya çalışıyor. Elbette bu kitabı ilk yayınlandığı 1906 tarihine göre değerlendirmek gerekir. O tarihten günümüze kadar pek çok bilimsel veri ortaya çıktı, gelişmeler oldu ya da farklı görüşler vardı ve halen var. Bu nedenle kitabı okurken, okuduğunuzun bir bilim romanı değil, edebiyat eseri olduğunu hatırlayın ve ayrıntılara takılmadan anlatılmaya çalışanı ve eleştiriyi anlayın derim. Kitap kısa ama keyifli, zira anlatımı o kadar güzel ki her şey gözünüzde canlanıyor. Jack London’ın kaleminden çıkan ve yazarı tüm diğer yazımlarından farklı kılan bu kısa romanı da okumanızı tavsiye ederim.

Woman!nTouch

Kitap Künyesi

Kitap Adı: Adem’den Önce

Orijinal Adı: Before Adam

Yazar: Jack London

Yayın Evi: Nora Kitap, Kırmızı Tazı Yayıncılık

Basım Yılı: 2016

Sayfa Sayısı: 127

Goodreas Puanı: 3,86

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir