3 Idiots

3_idiots_screen_3_7202009 yapımı komedi türünde bir Hint filmi, 3 Idiots… 2014 yılının sonlarında vizyona giren PK filmi ile Hint filmlerine bir şans daha vermeye karar vermiştim. İzlediğim tüm Hindistan yapımı filmlerdeki dans ve şarkı bolluğundan bayılıp bayılıp ayılır olmuştum. Yaklaşık 2,5 saat süren PK filmi ise sıkılmadan keyifle izlediğim bir film oldu. PK’nın başrol oyunculuğunu üstelenen Aamir Khan’ın yine başrolde yer aldığı 3 Idiots filmi ise böylelikle muhabbetlere yeniden konu oldu. Biz de çekiminden 6 yıl geçtikten sonra filmi izleme fırsatı bulduk.

Film, 3 yakın arkadaştan ikisinin kaybolan üçüncüyü aramasıyla başlıyor. Bu aşamada bu üçlünün tanışma hikayesine yani üniversite yıllarına flashback yapılıyor. Ülkenin en iyi okullarından birinde mühendislik okuyan bu 3 delikanlıdan Rancho (Aamir Khan) eğitim sistemine karşı hepimizin okul yıllarında sahip olduğu eleştirisel bakış açısına sahip. Ezbere dayalı eğitime HAYIR.. Merak etmeyin filmin genelinde izleyeceğiniz bu yıllar hababam sınıfı kıvamında çekilmemiş. Müzikli oynamalı sahneler ise yalnızca bir iki tane.

3IDIOTSFilmde yer alan en baskın replik, “All is well”… Karşısına çıkan her can sıkıcı olayda kendi kendine ol iz vel, ol iz vel diyerek bir nevi rehabilite ediyor kendini. Rancho’nun sık sık tekrar ettiği bu ifadenin ise bir anlamı var. Küçükken yaşadığı muhitte geceleri mahallenin güvenliği gece bekçisinin devriyesi ile sağlanırmış ve bekçi asayiş berkemal mahiyetinde AALL ISSS WEEELL diye bağırırmış. Biz de düdük çalarlardı tabi o ayrı..

Oldukça akıcı bir havada seyreden bu filmde alt metinde dostluk, toplumsal ve ailesel baskılara oldukça tatlı bir dille ama bir o kadar da tekrarlayan biçimde yer verilmiş. Mesaj verme endişesi ile abartı ve absürd bulduğum sahneler yok değil ancak Bollywood filmlerinden beklentim yüksek olmadığı için beni çok rahatsız etmedi.

3-Idiots-669726Komedi dalında ciddi anlamda başarılı bulunan bu filmde kahkahalarıma hakim olamadım diyemeyeceğim. Ancak filmin sonunda yüzümde garip bir tebessüm ile buldum kendimi. Çok sıcak ve samimi bulduğum bu filmi izlemediyseniz ilk fırsatta izleyin derim…

Bu arada filmde kullanılan müzikler de bir hayli eğlenceli..

Zoobi Doobi, Zoobi Doobi, Pum Paaaaara..

Woman!nTouch

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir